Izvori i pretraživanje psihologijske literature
Uvod: Revision 1

Kakvu literaturu tražimo?

Treba poznavati proces akademskog istraživanja.

Dvije najvažnije aktivnosti na sveučilištu su edukacija i istraživanja. Sveučilišni nastavnici moraju se baviti istraživanjima i produbljivati svoje znanje u području.

U istraživanjima je važno uzeti u obzir rezultate prethodih istraživanja.

Rezultati istraživanja obavezno se objavljuju, a prije objavljivanja prolaze formalnu kontrolu kvalitete u obliku recenzije. Časopis s recenzijom je onaj časopis u kojem je svaki objavljeni članak pročitan, provjeren i odobren od strane nezavisnih znanstvenika u području.

Osim objavljivanja znanstvenih djela u časopisima i knjigama, znanstvenici posječuju konferencije i udružuju se u profesionalna udruženja, što omogućava neposredniju međusobnu komunikaciju. Komunikacija je u znanosti izuzetno važna pa znanstvenici lako prihvaćaju nove medije za komunikaciju. Za razmjenu ideja i raspravu sve više koriste blog, wiki, podcast, email i druge socijalne medije.

Tražimo znanstvenu literaturu, recenzirane članke potkrijepljene podacima i referencama na druge članke, izdane od strane renomiranih akademskih izdavača u renomiranim znanstvenim časopisima, obrađenu u relevantnim bibliografskim bazama podataka.

Izvori psihologijske literature

Ovaj kolegij primarno je usmjeren na izvore psihologijse literature i ostale za psihologiju relevantne informacije koje je moguće pronaći na Internetu.

Ne treba zaboraviti i druge načine dolaženja do informacija, jer sav sadržaj nije moguće naći na Internetu. No, tu je najčeše dostupna barem informacija o tome gdje i kako je moguće pronaći traženi sadržaj. Ako ništa drugo, naći će se broj telefona i/ili adresa na kojoj se može naći potreban sadržaj i više informacija o onome što nas zanima.

Informacijski alati i tehnike pretraživanja

Do željenih sadržaja dolazimo služeći se različitim infomacijskim sustavima. Takvi sustavi mogu se međusobno jako razlikovati prema dizajnu i upotrebljivosti. Svaki sustav može imati svoje specifične tehnike pretraživanja. Ipak, postoji nekolicina tehnika i strategija koje je dobro slijediti prilikom pretraživanja većine informacijskih sustava za pretraživanje literature (bibliografski podaci).

Ovo se ne odnosi samo na računalne informacijske sustave (pr. katalog na listićima).

Podjele informacija