Izvori i pretraživanje psihologijske literature
Izvori informacija: Revision 9

Inoformacije možemo pronaći:

  • u knjižnicama
  • na Internetu
  • u informacijskim centrima
  • u statističkim zavodima
  • pri udrugama i ustanovama
  • od nastavnika i kolega

Psiholozi koriste Internet za:

  • Pronalaženje informacija u knjigama i člancima, bazama podataka, bibliografijama, knjižničnim katalozima, ...
  • Pronalaženje potrebnih materijala i alata za istraživanja i prezentacije- npr. psihometrijski testovi (instrumenti), bilješke s predavanja, materijali za istraživanja, softver, ..
  • Kontaktiranje ljudi i organizacija - npr. profesionalne udruge, sveučilišta sa studijem psihologije, istraživački instituti, konferencije, diskusijske grupe, ...
  • Eksperimentiranje

Podjela informacija po vrsti

Da bismo si stvorili neki red među raznolikim izvorima informacija, pomažemo si podjelama ili klasifikacijama.
Članak koji može pomoći pri stvaranju takvog reda:

Toth, T (2002). Podjela informacija po vrsti na primarne, sekundarne i tercijarne. Preuzeto 9 siječnja 2007. sa stranica Hrvatskog informacijskog i dokumentacijskog društva: http://www.hidd.hr/articles/podjela_informacija.php.

Informacije se, prema tome, mogu podijeliti na:

  • primarne (izvorne) - sadrže neposredne rezultate znanstveno-istraživačkog rada, tj. nova znanja ili nove interpretacije poznatih ideja i činjenica. Nadalje obuhvaćanju umjetnička (literalna, muzička, likovna, itd.) djela te izvorne informacije iz svih sfera događanja u univerzumu
  • sekundarne (uputne) - to su infomacijska pomagala za snalaženje u svijetu informacija, dokumenta i publikacija, te osnovna im je namjena pomoći u pronalaženju i otkrivanju sadržaja i lokacija svih vrsta dokumenata te da služe kao vodič kroz izvore informacija. Oni upućuju korisnika na izvore informacija
  • tercijarne (izvedene) - sadrže akumulirano, konsolidirano znanje (ili stav) čovječanstva u nekom momentu o nekoj problematici, predmetu, užoj ili široj disciplini

Oprez! Moguće su i druge podjele!


Informacije su objavljene u obliku dokumenata.

Knjige

U obliku knjige objavljeni su različiti izvori informacija. Npr., knjiga može biti:

  • udžbenik, enciklopedija, rječnik, priručnik - sadrže izvedene informacije
  • književno djelo - primarne informacije

Knjige je najbolje potražiti najprije u knjižnici - prelistati na polici i/ili pretražiti katalog.
Web stranice knjižara i nakladnika knjiga mogu pomoći u tome da otkrijemo što je sve novo izdano i što možemo kupiti. --> popis knjižara i antikvarijata

Bibliografije

Bibliografije su popisi ili baze objavljenih radova. Korisne za pronalaženje članaka objavljenih u časopisima. U bibliografiji je zapisano tko je, koje godine, pod kojim naslovom i u kojoj publikaciji objavio pojedini rad. Osim informacija o člancima objavljenim u časopisima, u bibliografskim bazama nalaze se često i informacije o knjigama, disertacijama, i drugim vrstama djela. Popis literature za kolegij je također bibliografija. Bibliografije se nalaze i na kraju znanstvenih i stručnih članaka.

Suvremene bibliografije (bibliografske baze podataka) pretražive su na računalu i cjelovit tekst odabranog rada često je dostupan direktno preko sučelja za pretraživanje baze.

Odabrani izvori:

  • Ako rad nije dostupan direktno sa sučelja, treba u knjižničnim katalozima provjeriti gdje bi rad mogao biti dostupan. Zanima nas ima li u knjižnici časopis u kojem je objavljen određeni članak, pa ćemo katalog pretražiti prema naslovu časopisa, pogledati detaljan zapis o časopisu i provjeriti ima li knjižnica u fondu baš onaj volumen i broj (svezak i svešćić) koji trebamo.

Psihologijski časopisi

Većina časopisa danas je dostupna u digitalnim obliku. Ponekad je pristup slobodan, no često se plaća. Ono što se plaća, ali je nama dostupno (jer je platilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa ili Filozofski fakultet), naći ćete uz pomoć knjižničnih kataloga.
Upozorenje: ne treba se ograničiti samo na časopise u digitalnom obliku (elektroničke časopise). Vrlo vrijedni naslovi iz područja psihologije dostupni su samo u tiskanom obliku na policama knjižnice.

Odabrani izvori:

  • Katalog elektroničkih časopisa dostupnih hrvatskoj akademskoj zajednici. Pretražuje se po naslovu ili ISBN-u časopisa a u rezultatima se dobiva lista časopisa na koje imamo pretplatu. Ne zaboravite provjeriti i časopise u tiskanom obliku (na papiru) - prelistajte ih u knjižnici ili potražite u katalogu.
  • PSYCLINE - Lokator psihologijskih časopisa. Ovjde možete otkriti koji časopisi postoje za pojedino područje psihologije.

Psihologijski instrumenti

CPI - Centar za psihodijagnostičke instrumente
http://cpi.ffzg.hr

Mental Measurement Yearbook
iskano izdanje ima knjižnica. sadržaj se može pretražiti na http://buros.unl.edu/buros/jsp/search.jsp

Ilustracije

Viperlib
http://viperlib.york.ac.uk/

Psychological Image Collection at Stirling (PICS)
http://pics.psych.stir.ac.uk/