Quick jump:  What's new

 
Go to:
 
Weblog: Recent Changes   
in LangGang
LangGang - 11.

Nakon što se nenajavljeno nisu pojavila čak dva najavljena predavača palicu je u svoje ruke uzeo Majstor Rush. Nakon dogovorenog predavanja od embedanju JavaScripta u Seaside (btw. vrlo cool stvar) improvizirao je predavanje o Prologu i povjesti Prologa na ovim prostorima. Sa improviziranim predavanjem je nastavio i David koji je demonstrirao paterne razmišljanja u funkcionalnim jezicima kroz razvoj DSL-a za l-systeme u Haskellu. Veliko hvala obojici!

    • AkA, 11.11.09.
permalink
LangGang - 10.

11. langgang je prošao uglavnom u znaku CoucheDB-a i Perla. Dvosatnu
prezentaciju Dobrica je podjelio da dva dijela. Prvo je bio ponovljeni
i vrlo opsežni pregled Coucha kroz praktične primjene dok je u drugom
djelu prikazana mala distribuirana in-memory baza implementirana u
Perlu koja može dobrano poslužiti kao brza zamjena za Couch. Na kraju
je Aka napravio polusatni prikaz posix podrške za implementaciju
korutina s čime smo zatvorili temu iz prošlog mjeseca.

    • AkA, 19.10.09.
permalink
LangGang - 9.

Razočarani ste posix threadovima i patite od neizdrživog "Erlang envy-ja"? Ili jednostavno tražite nove načine paraleliziranja vaših sustava? Ako da, trebali ste biti 6.9. u Klubu. Marcell je demonstrirao različite patterne i tehnike programiranja bazirane na korutinama (Python, ukoliko je to uopče važno), AkA je pokazao kako dobiti korutine u jezicima koji ih ne podržavaju "out of the box", a David je pokazivao to isto, ali u jezicima koji imaju call/cc. Ovo je samo prvi od, nadajmo se, puno razgovora na tu temu.

    • AkA, 30.09.09.
permalink
LangGang - 8. & 8. ipo

Kroz srpanj su se odvila čak dva langganga. Prvi od ta dva se iznimno desio u subotu (11.7.) na razmjeni vještina i sarma je dao prilično opširan uvod u dinamička svojstva Rubyja. Kako se ni jedan Python haker nije potrudio napraviti istu stvar, Python do daljnjega ne smatramo (dinamičnim) programskim jezikom. Drugi od dva srpanjska langanga odvio se u utorak (14.7) kada nam je David prilično nenadano napravio odličan uvod u parserske kombinatore. Zanimljivost je da je dečko u živo na projektoru kucao (i improvizirao) u čak tri programska jezika, Haskellu, Schemei i Pythonu. Bravo Davide!

    • AkA, 31.8.
permalink
LangGang info

Okupljanja su svake prve nedjelje u mjesecu ukoliko na ovim stranicama nije rečeno drugačije. Klub MaMa, Preradovićeva 18, Zagreb, 18h

Mailing lista: lang-gang(a)googlegroups.com

Web: www.razmjenavjestina.org/langgang

IRC: #razmjenavjestina@irc.freenode.net

permalink
LangGang - 7.

U nedjelju 7.6. (sorry na zakašnjelom reviewu) zbio se osmi po redu LangGang. Tema je bila metaprogramiranje. Zanimljivost je bila kako različite škole vide metaprogramiranje na suštinski različite načine. Jezici zastupljeni u raspravi bili su Smalltalk (Rush), Common Lisp (Aka), Scheme (David), Perl (Dobrica) , C (Saša) i C++ (Aka). Kako je tema rasplamsala neke vrlo žučne rasprave odlučili smo i sljedeći (zadnji u sezoni) LangGang ponovo posvetiti istoj tematici, no ovaj put gledano kroz prizmu modernih dinamičnih skriptnih jezika. Tako će nam Sarma demonstrirati MP tehnike kroz Ruby, a Python (PHP ? ;) dobrovoljca/e još tražimo.

    • AkA, 30.6.
permalink
LangGang - 6.

U nedjelju 10.5. se održao sedmi po redu, svibanjski LangGang. Ovaj put nismo bili toliko fokusirani na same jezike, nego više na popratne tehnologija. Prvo predavanje je održao Dobrica i napravio je vrlo precizan i temeljit pregled koncepata prilikom implementacije weba. Fokus je bacio na brzinu i na učestala misjuzanja pojedinih tehnologija. Nadalje je pričao o stateless/statefull pristupima, rest interfaceu, rpc-u i još u koječemu. U svakom slučaju još jedno odlično predavanje staroga majstora. Drugo predavanje je održao AkA (odnosno ja), i pričao sam o fazama kompajliranja u SBCL-u. Nakon predavanja smo otišli u Pizzicato i bilo je dobro. Eto.

    • AkA, 14.05.09.
permalink
LangGang - 5.

Nakon dugog iščekivanja i otezanja, približio se i šesti, travanjski LangGang. Za sada su najavljena dva predavanja - Aco (Pretnja) i objective-c i uvod u alate na OSX-u (Xcode, Instruments, itd..), te IvanSt i CauchDB, UNIX pristup. Vidimo su u nedjelju, 19.4. u 18h, m.a.m.a.

    • AkA, 9.4.09.
permalink
LangGang - 4.

U nedjelju 1. ožujka se odvio peti po redu lang gang. Netipično za naša okupljanja, fokus nije bio na antiknim tehnologijama i "starijim" hakerima, nego su glavnu ulogu preuzeli mladci odlučni da nam očitaju lekciju o novim načinima uvijanja misli i ideja. I uspjeli su. No da ih ne hvalimo previše: Saša i jednosatni uvod u VHDL i FPGA, te David i (skoro) dvosatni uvod u Haskell kroz Sudoku solver. Nadam se da ćemo nastaviti tim smijerom.

    • AkA, 3.3.09.
permalink
LangGang - 3.

Sljedeće okupljanje zbiti će se u nedjelju 1.2. Za sada su sigurni Rush i prezentacija Seasidea te Iva i OpenGenera. Još su najavljeni (ali ne i potvrđeni) Dobrica i CauchDB i David sa uvodom u Haskell i Monade (konačno). Na kraju, kao i obično, nezaobilazna piva i pizzicato. Vidimo se ...

    • AkA, 27.01.09.
permalink
Weblog Navigation
Loading...
Weblog Archives
  • Loading...