Knjižnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu
Kako isporučiti rezultate pretraživanja korisniku: Revision 5

WebPAC2 i Exhibit na djelu

Zadatak je bio na prvi pogled dosadan, ali opet ne sasvim jednostavan. Trebalo je naći radove u kojima je korištena bootstrap metoda kao metoda analize podataka u području psihologije. Glavni izvor za psihologiju je PsycINFO, pa je prvo napravljeno pretraživanje tako da su u rezultatima dobiveni oni radovi kojima se u sažetku spominje riječ bootstrap* i koji nisu klasificirani kao radovi u području metodologije (PsycINFO ima posebnu klasifikacijsku kategoriju koja se odnosi na metodologiju i statistiku). Rezultati su ograničeni na članke iz časopisa sa stručnom recenzijom i dobiveno ih je 275. Daljnje sužavanja uz pomoć kriterija za pretraživanje moglo bi dovesti do izbacivanja relevantnih rezultata iz ovoga seta i zato je odlučeno da će se korisniku isporučiti cijeli set od 275 rezultata s upozorenjem da u tom setu ima nerelevantnih rezultata.

I sad smo se našli pred izazovom. Na koji način isporučiti korisniku ovu količinu rezultata, a da to bude dovoljno pregledno.
Riješenje izgleda ovako:
http://knjiznice.ffzg.hr/exhibit/bootstrap.html

a sad slijedi objašnjenje kako je to napravljeno:

1. Pretraživanje je učinjeno na EBSCOhost sučelju

2. Učinjen je export rezultata u format za Generic bibliographic management software. Razlog za odabir ovoga formata je taj što je on jedini među ponuđenim export formatima sadržavao podatke o klasifikacijskim kaegorijama iz baze PsycINFO. Ako koristimo opciju slanja rezultata e-mailom, moguće je odabrati željena polja. U ovom trenutku bio nam je prikladniji export format nego rezultati u mailu, iako bi u budućnosti to moglo biti svejedno.

3. Sad dolazimo do magije :)

Za ovaj specifičan slućaj (rezultati s EBSCOhost-a) trebao nam je WebPAC2 da bismo dobili format podataka priladan za Exhibit.

WebPAC2 nastao je primarno zbog potrebe koverzije jednog u drugi bibliografski format, ali je prerastao u moćan alat uz pomoć kojeg je moguće pretvoriti potencijano bilo koji strukturirani format u bilo koji drugi. Dokumentavcija za WebPAC2 nalazi se na stranicama projekta (u ovom času ne izgleda baš prijateljski, nadam se to promijeniti u neko dogledno vrijeme).

No, dokumentacija za MIT-jev projet Simile, unutar kojeg je između ostalog stvoren i Exhibit je izrazito prijateljska. Slijedite li upute na stranici http://simile.mit.edu/wiki/Exhibit/Getting_Started_Tutorial, trebat će vam možda i manje od sat vremena da izradite stranicu koja će vam dati novi pogled na vaše podataka, Ono što je naročito zanimljivo jest činjenica da vam za to ne treba web server - znači ne morate imati sistem administraora dobre volje pri ruci, a niti puno "tehničkog znanja". Stranicu možete napraviti na svom lokalnom računalu spojenom na Internet).