Wiki Knjižnice Filozofskog Fakulteta u Zagrebu
Gimnazija Požega: Revision 9

adrese:

OPAC:

Intranet:

Upute za katalogizaciju građe iz profesorske knjižnice

Prvi korak u katalogizaciji građe iz profesorske knjižnice je da se u web pregledniku Mozilla u jednom tabu otvori OPAC (http://gimpoz.koha-dev.rot13.org), a u drugom sučelje intraneta (http://gimpoz.koha-dev.rot13.org:8080). Potom je potrebno izlistati sve zapise u OPAC-u, a to ćemo napraviti tako da u tražilicu upišemo bilo koji broj i pritisnemo enter. Nakon što nam se prikaže lista zapisa, odaberemo jedan od njih po bilo kojem kriteriju, koji želimo katalogizirati, kliknemo na njega i u URL traci uočimo njegov biblionumber. Zatim, u intranetu, nakon što se ulogiramo, kliknemo na search, te pod opcijom individual libraries odaberemo Gimnazija Požega i kliknemo na search. Kada nam se izlistaju rezultati kliknemo na jedan od njih kako bismo ga otvorili, te tada u URL traku kopiramo biblionumber koji smo uočili u OPAC-u.

Sljedeći korak može se napraviti na dva načina:

1) copy cataloging (preuzimanje zapisa Z39.50).
U intranet sučelju prvo kliknemo edit i odaberemo opciju Replace record via Z39.50. U novom prozoru pretražujemo prema naslovu i autoru preuzetima sa slike zapisa. Kada dobijemo rezultate pretraživanja i pronađemo odgovarajući zapis, možemo kliknuti na opciju _MARC _kako bismo provjerili i ostale podatke. Nakon toga preuzimamo podatke tako da kliknemo na Import. Kada nam se otvori novi prozor, prvi korak je u frameworku prebacit s opcije default na opciju knjige.

Zatim slijedi ispunjavanje polja:

000 - ne diramo,

003 - upisujemo HR-ZaFF,

005 - kliknemo,

040 d - upisujemo HR-ZaFF,

9XX - u ovim poljima sve brišemo, osim u

942 c - gdje mora stajati knjiga.

Na kraju kliknemo na SAVE kako bismo spremili podatke.

2) originalna katalogizacija koju provodimo ako ne pronađemo odgovarajući zapis pomoću prethodne varijante copy cataloging.
U intranet sučelju prvo kliknemo edit i biramo opciju edit record. Zatim promijenimo framework s opcije default na opciju knjige.

Zatim slijedi ispunjavanje polja:

000 - ne diramo,
005 - kliknemo,
008 - kliknemo; kliknemo i na ikonicu s desne strane tog polja, nakon čega se otvori novi prozor, u kojem u polju 06 (Type of date) mora biti slovo s ako postoji vidljiv datum na publikaciji, a ako nema datuma stavljamo slovo n. U polju 15-17 (Place of publication, production, or execution) ako ne znamo mjesto izdavanja ostavljamo prazno, a ako ga znamo odabiremo ga s liste kodova (Hrvatska=ci, Jugoslavija=yu). Polje 35-37 (Language) ostavljamo prazno ako ne znamo jezik publikacije, ako ga znamo biramo ga s liste kodova i nakon toga kliknemo na OK.
020 - ispunjavamo ako znamo ISBN,
040 d - već je uneseno, ali ga provjerimo,
041 - ispunjavamo ako ima više od jednog jezika i ako znamo jezik originala,
044 - ispunjavamo ako ima više zemalja izdavanja,
100 - osobno ime autora (redalica), prvi indikator u tom polju je 1, a drugi ostavljamo prazan,
100 a - upisujemo ime autora na način Prezime, Ime,
245 - prvi indikator je 1 ako postoji polje 1XX; polje ispunjavamo prema ISBD-u (s odgovarajućom interpunkcijom),

250 - upisujemo izdanje ako ga ima,

260 a, b, c - ispunjavamo prema ISBD-u,

490 - uvijek stavljamo da je prvi indikator 0, a drugi ostavljamo prazan,

700 - sporedne osobne odrednice,

942 c - provjeravamo da piše knjiga.

Na kraju kliknemo na SAVE kako bismo spremili podatke.