Baze s podacima o citiranosti




Što su citatne baze?

Citatne baze su one bibliografske baze podataka u kojima, osim osnovnih bibliografskih podataka o objavljenim znanstvenim radovima (autor, naslov, izvor, godina, kljucne rijeci...) nalazimo i podatke o korištenim referencama (citiranim djelima), i vezama između citiranih i citirajućih dokumenata.
Time se omogućuje i posebna vrsta pretraživanja prema citatnim vezama: kad jednom pronađemo rad koji je relevantan za naše potrebe - velika je vjerojatnost da će i stariji dokumenti koji su citirani u tom radu, kao i oni noviji dokumenti koji citiraju naš rad, biti relevantni za naše potrebe.

Osim u svrhu pronalaženja informacija, citatne baze često pružaju i podatke potrebne za vrednovanje znanstvenog doprinosa pojedinog znanstvenika, ustanove ili države. Broj citata koje je pojedini rad primio u određenom vremenskom razdoblju ukazuju na značaj i kvalitetu tog rada (značajniji i kvalitetniji radovi bit će češće citirani od strane drugih znanstvenika.



Primjeri citatnih baza

Najstarije i najpoznatije citatne baze podataka dostupne su na sučelju Web of Science:

(psihologija je obuhvaćena bazom SSCI i dijelom SCI)



Druga značajna citatna baza (novija, obuhvaća veći broj časopisa, posebno europskih, ali i kraće vremensko razdoblje):

(multidisciplinarna, obuhvaća sva znanstvena područja)

U posljednje vrijeme sve veći broj bibliografskih baza uključuje i podatke o citiranosti.
Još jedan veliki, ali ne sasvim pouzdan izvor informacija o citiranosti, je i Google Scholar.



Faktor odjeka časopisa

Osim vrednovanja znanstvenika, podaci i citiranosti su i osnova za utvrđivanje važnosti i utjecaja pojedinih časopisa.
Mjera utjecaja nekog naslova časopisa u znanstvenoj zajednici naziva se faktor odjeka (impact factor - IF), a predstavlja prosječni broj citata koje je svaki članak u tom časopisu primio u protekle 2 godine. Što je veći IF časopisa, to je veći njegov ugled među znanstvenicima.
Za manje ugledne časopise (npr. za mnoge časopise od nacionalnog značaja, na nacionalnim jezicima - za razliku od međunarodnih časopisa na engleskom jeziku) se IF niti ne računa.

Podatke o faktoru odjeka pojedinih časopisa možemo pronaći u bazi Journal Citation Reports (JCR):

(časopise iz psihologije nalazimo i u Science i u Social Science Edition)