RFID sustav


UPUTE ZA ČIPIRANJE



Aplikacije

(dogovoriti s dobavljačem)

označavanje građe RFID oznakama

radni proces:

Unos podataka odvija se preko Koha sučelja za unos podataka.
Može li i treba li zaštiti pisanje/čitanje čipa lozinkom?

Potrebno je nekako evidentirati da je knjiga prošla obradu.

Na sučelje za unos podataka treba dodati indikator o poziciji naljepnice.

(ovdje treba opisati šta brojač točno radi)

podaci na RFID oznaci

Konačni dogovor je da se naljepnice isporučuju prazne (bez podataka u čipu i bez isprinta na naljepnici).

Na RFID oznaku zapisuje se barkod. Barkod je serijski broj koji se sastoji od prefixa 130 i 7 znamenaka (ukupno 10 znamenaka). Brojevi se generiraju unutar knjižničnog softvera.

raspraviti:

čip se "zaključava" nakon što se podaci zakodiraju na njega - nemoguće ga je preprogramirati

prednost: isključuje se rizik da netko izvana izbriše, zamijeni podatak u čipu i time učini zbrku među inventarom ili ukrade knjige
nedostatak: isključuje mogućnost bilo kakvog pokušaja da se smanji rizik od povrede privatnosti

način na koji se može smanjiti rizik od povrede privatnih podataka:

svaki put kad se knjiga zaduzi, na nju se upisuje upravo izgenerirani slučajni broj. veza između tog broja i identifikatora primjerka čuva se u posebnoj tablici, dostupnoj samo knjižničnom sustavu. u trenutku povratka knjige, broj se briše i na čip se kodira stara oznaka.

printanje signatura

radni proces:

Na naljepnice treba isprintati:

format naljepnica: 105x40
preko naljepnice ide zaštitna folija

inventura

evidencija prolazaka kroz vrata

zapisati statistiku prolazaka kroz vrata (u posebnu tablicu)

u tablicu treba zapisati:
datum i vrijeme
oznaku vrata
oznaku knjige

Ovo nije implementirano jer isporučena vrata ne znaju čitati identifikacijske podatke s čipa, samo binarni podatk o sigurnosti (otključano, zaključano). To je puno bolje s aspekta čuvanja privatnosti.

iskaznice

ostalo

Bilješke

Za pročitati

Use of RFID Technology in Libraries: a New Approach to Circulation, Tracking, Inventorying, and Security of Library Materials
http://www.webpages.uidaho.edu/~mbolin/shahid.htm

Integracija ILS i RFID sustava

Sigurnost

Sigurnost podataka u sustavu knjižničnog poslovanja i RFID sustavu snažno ovisi o mogućnosti nadzora dohvata i upotrebe tih podataka. Prvi uvjet za to je mogućnost pristupa podacima samo autenticiranih korisnika, a drugi da autenticirani korisnici mogu doći do podataka u određenim operacijama samo ako su autorizirani za izvođenje tih operacija.

Podaci

U svakom čipu će biti trajno zapisan niz znamenki koji predstavlja jedinstveni identifikator svakog sveska koji je raspoloživ za posudbu.

U procesu posudbe na čip se zapisuje status „zaduženo“ a kod razduživanja status „nije zaduženo“. Izlazna vrata očitavaju ovaj podatak s čipa knjige koju korisnik iznosi kroz vrata i aktivira alarm ako knjiga ima u čipu zapisan status „nije zaduženo“.

Ako je uspostavljena veza sa sustavom za knjižnično poslovanje, izlazna vrata doznaju naslov knjige koja nije zadužena kako bi se lakše moglo pronaći problematičnu knjigu kad se na izlazu nađe nekoliko korisnika, svaki s po nekoliko knjiga. Alternativno, izlazna vrata drže popis svih naslova u knjižnici (i periodički ga osvježavaju) pa mogu znati naslov knjige i kad ne radi veza sa sustavom za knjižnično poslovanje.
(Ovo nije implementirano - to je argumentacija zašto ta mogućnost može biti korisna, ali pitanje je koliko je to zapravo korisno. Isporučena vrata, na sreću, mogu znati samo da li je knjiga uredno zadužena ili nije.)

workflow

Protokoli za komunikaciju

NCIP, SIP2. SLNP, Z39.50

Koha razvija podršku za NCIP.

Samoposudba

Pitanja