Koha CUG - izvještaj o radu u 2010. godini


Koha CUG (Koha Croatian User Group) je grupa ustanova i pojedinaca zainteresiranih za korištenje, prilagodbu i razvoj knjižničnog sustava Koha. Osnivački sastanak potencijalnih članica održan je 03.12.2009. godine, a prisustvovali su mu predstavnici ovih ustanova: Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Knjižnica Instituta Ruđer Bošković, Knjižnica Učiteljskog fakulteta u Zagrebu - podružnica u Petrinji, Knjižnica Instituta za migracije i narodnosti, Knjižnica Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Formalno je osnovana 27. siječnja 2010. kao ekspertna skupina unutar udruge HrOpen, sa sljedećim ciljevima:

Na prvom osnivačkom sastanku uspostavljena je mailing lista za komunikaciju i wiki stranice (http://saturn.ffzg.hr/koha-cug) s informacijama o radu grupe te dokumentacijom i uputama za korištenje Koha knjižničnog softvera. Dogovoreni su redovni mjesečni sastanci grupe i do sad je održano šest takvih sastanaka. Teme za sastanke predlažu se nekoliko dana prije sastanka ili na samim sastancima i uglavnom su vezane uz tekuće aktivnosti kojima se bave članovi grupe.

U trenutku osnivanja grupe, dvije knjižnice su imale aktivne instalacije Koha knjižničnog softvera (Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Knjižnica Instituta Ruđer Bošković), a do danas su uz podršku grupe još dvije knjižnice krenule s radom (Knjižnica Instituta za migracije i narodnosti i Knjižnica Biblijskog instituta u Zagrebu). Članovi grupe pružaju informacije i savjete o Koha softveru svim zainteresiranim knjižnicama u Hrvatskoj, a sadržaj je namijenjen knjižničarima i sistem administratorima. Komunikacija se odvija na redovitim sastancima ali i drugim načinima komunikacije (e-mail, telefon, chat), naročito u slučaju kad knjižnice nisu u Zagrebu, kao što je to slučaj s dvije knjižnice Sveučilišta u Dubrovniku - Knjižnica Odjela za ekonomiju i poslovnu ekonomiju i Knjižnica Centra za turističku dokumentaciju i informaciju koje su trenutno u probnoj fazi rada.

U ovome trenutku Koha CUG okuplja ustanove koje imaju vlastitu sistemsku podršku, a u budućnosti se planira razviti centralna instalacija na poslužitelju udruge, kako bi se pružila podrška i onim ustanovama koje nemaju mogućnost instalacije softvera na vlastitim serverima. U narednom periodu, kao i do sada, grupa će biti orijentirana na organiziranje savjetovanja i pisanje dokumentacije na wiki stranicama.

U zagreb, 17.5.2010.